Namaszczenie chorych

Drukuj
Utworzono: piątek, 26, luty 2016 Autor: Admin3

Sakrament namaszczenia chorych

  • "Przez święte chorych namaszczenie i modlitwę kapłanów cały Kościół poleca chorych cierpiącemu i uwielbionemu Panu, aby ich podźwignął i zbawił; a nadto zachęca ich, aby łącząc się dobrowolnie z męką i śmiercią Chrystusa, przysparzali dobra Ludowi Bożemu" (KKK 1499)

  •  Sakramentu chorych udzielamy w Parafii po wcześniejszym zawiadomieniu Kapłana - tel. 17 857 37 80.

  •  W każdy I piątek miesiąca odwiedzamy chorych w godzinach od 8.00 - 11.00, udzielając im w razie potrzeby tego sakramentu.

  •  Ponadto 11 lutego udzielamy na wyznaczonej Mszy Świętej tego sakramentu chorym obecnym wtedy na tej Eucharystii.

  •  Prosimy, aby pamiętać, że sakrament ten nie jest jedynie zaopatrzeniem na drogę do wieczności, ale jest także umocnieniem w chorobie i cierpieniu.

  •  Bliscy każdego chorego a szczególnie tego, któremu grozi niebezpieczeństwo śmierci powinni zatroszczyć się o to, aby przyjął ten sakrament. Jest to wyraz miłości wobec niego a także wyraz wiary w życie wieczne i odpowiedzialne postępowanie wobec Bliskiej nam osoby.

  •  Do przyjęcia namaszczenia chorych upoważniają dwie okoliczności - choroba i starość. Odnośnie do choroby, nie wymaga się pewności ciężkiej choroby, wystarczy jedynie prawdopodobieństwo takiego stanu. W razie wątpliwości warto zasięgnąć rady lekarza opiekującego się chorym. Sytuacją usprawiedliwiającą przyjęcie tego sakramentu jest bliskość operacji chirurgicznej, która najczęściej jest spowodowana chorobą, wiążącą się z niebezpieczeństwem utraty życia.

  •  Sakramentu chorych można udzielać również dzieciom, które cechuje używanie rozumu (por. kan. 1004 §1 KPK), a więc mają co najmniej 7 lat. Znaczy to m.in., że można im udzielić tego sakramentu jeszcze przed przystąpieniem do I Komunii Świętej.

  •  Kolejnym motywem pozwalającym na przyjęcie sakramentu chorych jest podeszły wiek. Osobom w podeszłym wieku można udzielić sakramentu chorych nawet wtedy, gdy dobrze się czują, tzn. nie są poważnie chore. Uznaje się, że sama starość niesie z sobą niebezpieczeństwo śmierci.

  •  Co do częstotliwości przyjmowania tego sakramentu nie można podać konkretnej liczby, mimo to warto zwrócić uwagę na określone okoliczności. Namaszczenie chorych można przyjmować wielokrotnie, wszystko zależy od stanu zdrowia czy częstotliwości zachorowań danej osoby.

  • Co trzeba przygotować?
    W domu chorego należy przygotować: biały obrus, świecę, krzyż, wodę święconą i watę. W obrzędzie powinni uczestniczyć wszyscy domownicy.


stat4u

Reklamy ukazujące się w serwisie są
częścią statystyk STAT4U.
Parafia Katedralna nie ponosi
odpowiedzialności za ich treść.

Dziś jest: 28.04.2024. Joomla 2.5 templates. Parafia Katedralna Rzeszów 2012. Przygotowanie strony: zikomp. Redaktor: X.Bogusław.